Sunday, Nov. 19, 2017

SMEAR TESTİ TARAMA PROGRAMI BAŞLAMIŞTIR.

|

08 Ocak 2013

|

SMEAR TESTİ TARAMA PROGRAMI BAŞLAMIŞTIR.

KEŞAN TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ-ANA ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI BİRİMİNDE 30-65 YAŞ ARASI KADINLARDA SMEAR TESTİ TARAMA PROGRAMI BAŞLAMIŞTIR.

            Bilindiği gibi kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradadır.

RAHimkanserafis

Kanser konusunda toplumda farkındalık  sağlanması ve toplum tabanlı tarama programları kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Toplum tabanlı taramaların amacı, hastalığın Semptom veya bulguları ortaya çıkmadan önce hastalığı ortaya koyma amacına yöneliktir.

Kanserden Korunma ve Smear Tarama Programlarının geliştirilmesi, jinekolojik kanserin mali, fiziksel ve ruhsal yükünü oldukça azaltacaktır. Özellikle kadınlarda, kansere bağlı ölümlerin ilk sırasında yer alan over ve serviks kanseridir. Bu sebeple kadınların over ve serviks kanserine karşı erken teşhisi için düzenli aralıklarla smear testi yaptırmaları gerekmektedir.

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak; tedaviden önce var olan iyilik halini korumayı ön planda tutmak amacıyla koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında;  Keşan, İpsala ve Enes İlçelerimizdeki 30-65 yaş arası tüm kadınlara Keşan Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinin yeni binasında   SMEAR testi ücretsiz alınacak olup, tetkik için Edirne KETEM (Kanser  Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi)’ne gönderilecektir. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve KETEM işbirliği ile yapılacak olan 30-65 yaş arası kadınlarda Smear testi Pazartesi ve Çarşamba günleri yapılmaya başlanmıştır.

‘’Kanserde erken teşhis hayat kurtarır’’

 Dr.Ergün KURTAR

Keşan İlçe Sağlık Müdürü

 

 

 

 

Related News

51. Dönem Gebe Eğitim Sınıfı Kursiyerleri Sertifikalarını Aldı.
“14 Kasım Dünya Diyabet Günü” Kapsamında Tekcan Kur’an Kursu Kursiyerlerine Eğitim Ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.
13-19 Kasım 2017 Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası

About Author

hozelim