Saturday, Sep. 23, 2017

Sağlık Okuryazarlığı Eğitim Programı Başladı

|

05 Haziran 2014

|

Sağlık Okuryazarlığı Eğitim Programı Başladı

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi önemli bir devlet görevidir. Doğru eğitim ve sağlık politikaları ile belirli bir yetkinlik düzeyine ulaşmış bireylerin, toplumun da sağlığını koruma ve geliştirme açısından önemli işlev ve sorumlulukları vardır. Sağlık sorunlarının önlenmesi, erken tanı, uygun tedavi ve yitirilen yetilerin kazandırılması bakımından önemli etmenlerden biri de bireylerin sağlıkla ilgili doğru kaynaklara ulaşabilme, elde ettiği bilgiyi değerlendirebilme ve yaşama geçirebilme yeteneği kısacası Sağlık Okuryazarlığıdır.

Sağlık Okuryazarlığı; sağlık çalışanları dışındaki kişilerin sağlık kavramlarını değerlendirebilmesini, tıp hizmetlerinden yararlanmayı bilmesini ve iyi bir kararla tedavi sürecine katılabilmesini ifade etmektedir. Sağlığın sürdürülebilirliği anlamında sağlık okuryazarlığı eğitimine tüm ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından söz konusu ihtiyacın giderilmesi için Sağlık Okuryazarlığı Eğitimleri planlanmıştır. Eğitimler, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli öğretmenler, lise öğrenimi gören öğrenciler, Keşan merkez, belde ve köylerdeki halka yönelik  sürdürülecektir.

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezince planlanan eğitimlerin ilki 03/06/2014 tarihinde saat:14:00’da Mecidiye Köyü Halkına  yönelik Ebe Gülümser Menekşe ve Ebe Yeşim Yerlikaya tarafından Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı konulu eğitim düzenlenmiştir.

 Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü

 

 

 

Beyendik Beldesi’ nde “Sağlık Okuryazarlığı ve 112 Okuryazarlığı” Eğitimi 

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezince 10/06/2014 tarihinde saat:14:00’te Beyendik Beldesi halkına yönelik “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” konulu eğitim düzenlenmiştir.25 kişinin katılımı ile gerçekleşen eğitim, Ebe Gülümser MENEKŞE ve Ebe Yeşim YERLİKAYA tarafından yapılmıştır.

 

Keşan Belde, Köylerde Görevli İlk ve Orta Okul  Öğretmenlerine “Sağlık Okuryazarlığı” ve “112 Okuryazarlığı Eğitimi”

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 11/06/2014 tarihinde saat 15:00’te Ahmet Yenice Orta Okulu Sevim Yenice Toplantı Salonu’ nda, Belde, Köy İlköğretim ve Orta Öğretim öğretmenlerine “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” konulu eğitim verilmiştir. 39 öğretmenin katıldığı eğitim, Toplum Sağlığı Merkezi’ nde görevli Ebe Gülümser MENEKŞE ve Çev.Sağ.Tek. İlay HEREKE SIĞIN tarafından verilmiştir.

 

Keşan Merkezde Görevli İlk ve Orta Okul Öğretmenlerine “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” Eğitimi

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 12/06/2014 tarihinde saat 15:00’te Ahmet Yenice Orta Okulu Sevim Yenice Toplantı Salonu’ nda, Keşan merkezde görevli İlk ve Orta Okul öğretmenlerine “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” konulu eğitim verilmiştir. 227 öğretmenin katıldığı eğitim, Toplum Sağlığı Merkezi’ nde görevli Ebe Gülümser MENEKŞE ve Çev.Sağ.Tek. İlay HEREKE SIĞIN tarafından verilmiştir.

Keşan’da  Lise Öğretmenlerine Yönelik  “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” Eğitimi

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 13/06/2014 tarihinde saat 16:00’da Ahmet Yenice Orta Okulu Sevim Yenice Toplantı Salonu’ nda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli Lise öğretmenlerine yönelik “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” konulu eğitim verilmiştir. 150 öğretmenin katıldığı eğitim, Toplum Sağlığı Merkezi’ nde görevli Ebe Gülümser MENEKŞE ve Çev.Sağ.Tek. İlay HEREKE SIĞIN tarafından verilmiştir.

IMAG0681-600x198

 

Çamlıca Köyü’nde “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” Eğitimi

Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 17/06/2014 tarihinde saat 14:00’da Çamlıca Köyü eski okul toplantı salonunda halka yönelik “Sağlık Okuryazarlığı-112 Okuryazarlığı” konulu eğitim verilmiştir. 23 kişinin katıldığı halk eğitimi, Toplum Sağlığı Merkezi’ nde görevli Ebe Gülümser MENEKŞE ve Çev.Sağ.Tek. İlay HEREKE SIĞIN tarafından tamamlanmıştır.

Related News

KETEM AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
GEBE (DOĞUMA HAZIRLIK) EĞİTİM SINIFI
“Gebe Eğitim Sınıfı” Eğitimlere Devam Ediyor.

About Author